Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 21.4.2024

2017 - 18. ročník


Mestske slavnosti 017 98Bohatý kulturní program a krásné letní počasí přilákaly v sobotu 9. září na vysokomýtské Městské slavnosti tisíce návštěvníků. Od rána až do pozdních večerních hodin se konalo množství akcí jarmarkem a výtvarnými výstavami počínaje přes otevřené památky i muzea a koncerty různých hudebních žánrů konče. (Reportáž ze slavností ZDE, fotogalerie Ivana Krejzy ZDE). Centrem všeho kulturního dění bylo náměstí Přemysla Otakara II., kde probíhala hlavní část kulturního programu. Na dvou podiích se během dne vystřídali místní a regionální kapely a zpěváci i hudebníci z partnerských měst Korbachu, Pyrzyc a Ozorkówa.


 

Mestske slavnosti 017 76Na malé scéně vystoupili kapely Klika NJ, ozorkowský S. T. O. R. N., Four in Van a zpěvák Vláďa Daťka. Na hlavní scéně zazpíval Dětský pěvecký sbor Čhavorenge, po něm Robert Křesťan & Druhá tráva, pěvecké sbory Otakar a korbašský Chor goes Pop a zahrála pyrzycká kapela Zespół The Young Timers. Hudební program gradoval koncertem skupiny W.A.F. spojeným s křtem nového CD a nakonec vyvrcholil koncertem kapely MANDRAGE. A kdo se chtěl po koncertech ještě bavit, zašel do Amfiteátru M-klubu na diskotéku.

 

 

 

 

Mestske slavnosti 017 6Sobotnímu programu předcházel v pátek v Šemberově divadle společný koncert dvou smíšených pěveckých sborů  - vysokomýtského Otakara a pěveckého sboru CHOR GOES POP a samozřejmě také studentské slavnosti GYMJAM, které uspořádalo vysokomýtské gymnázium. Městská galerie připravila ke svým šedesátým narozeninám řadu výstav a akcí. Tři z nich byly zahájeny v rámci Městských slavností. V pátek se konala vernisáž výstavy Fikejz3, na které svou výtvarnou tvorbu představují zástupci tři generací Fikejzů (otec, syn a vnuk). Současně galerie otevřela v Turistickém informačním centru výstavu Obraz mého srdce, na které některé vysokomýtské osobnosti vystavují svoje oblíbené obrazy. V sobotu dopoledne galerie zahájila dvoudenní příležitostnou vzpomínkovou výstavu Setkání v kasinu. Vystavila na ní díla, která se před šedesáti lety stala základem její výtvarné sbírky.

 

Ani Regionální muzeum nezůstalo stranou zájmu. Již ve čtvrtek 7. září otevřelo rozšířenou expozici věnovanou proslulé vysokomýtské firmě V. Ig. Stratílek, která patřila mezi nejvýznamnější české výrobce hasičské techniky. V muzeu si návštěvníci dále prohlédli výstavu studentských fotografií ze soutěže OTMAROVO OKO a legionářskou výstavu. V Muzeu českého karosářství potom výstavu Historie karosářské firmy Petera Vrchlabí a stálou expozici Sodomkovy firmy a historie českého karosářství.

 

V rámci Městských slavností se vlastníci významných historických památek zapojili do mezinárodní akce Dny evropského kulturního dědictví. V sobotu 9. září a v neděli 10. září se veřejnosti zdarma otevřely kostel sv. Vavřince, kostel Nejsvětější Trojice, Regionální muzeum, Muzeum českého karosářství, Pražská brána s vyhlídkovou věží, Litomyšlská brána, Husův sbor a také barokní areál ve Vraclavi i podkarpatský dřevěný kostelík v Dobříkově.

 

Závěrečnou tečku za Městskými slavnostmi obstaral v neděli vynikající hudebník Ivan Král svým mimořádným koncertem v M-klubu.

 

Mestske slavnosti 017 41Na letošních Městských slavnostech se poprvé společně setkali zástupci všech šesti partnerských měst – Dolního Čifliku, Korbachu, Ozorkówa, Pyrzyc, Spišské Belé a Varny – Odessos. V průběhu své krátké návštěvy stihli navštívit autodrom i muzea. Zúčastnili se také koncertů v Šemberově divadle a na náměstí Přemysla Otakara II. 

 

Foto Ivan Krejza