Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 21.4.2024

2018 - 19. ročník


Městské slavnost 2018 56Ve Vysokém Mýtě se od 7. září do 9. září konaly tradiční Městské slavnosti. Pestrý kulturní program, které se povětšinou odehrával na náměstí Přemysla Otakara II., letos přilákal tisíce lidí. Nechyběly výtvarné výstavy, studentský festival GYMJAM, koncerty, jarmark ani otevřené památky. V neděli 9. září se na náměstí Přemysla Otakara II. konala akce Zažijte to znovu!, která připomněla vznik Československé republiky. „Považujeme za důležité připomínat výročí vzniku Československé republiky. Přijali jsme proto nabídku Pardubického kraje a ve spolupráci s ním jsme uspořádali tuto akci, která je retronahlédnutím do atmosféry První republiky,“ řekl starosta František Jiraský.


 

„Stovka pro nás pro všechny je velmi významné výročí. Jako dítě jsem sledoval rozdělení státu a pořád některým věcem nerozumím. Proč v době, kdy jsme si mohli užívat svobody, jsme se zabývali sami sebou? Někdy to tak ale v životě bývá, že se musíme načas rozejít, abychom se mohli přátelsky sejít. V československých vztazích to platí dvojnásob,“ řekl na setkání hejtman Martin Netolický. Akci, která připomněla 100 let vzniku Československa, navštívil i primátor partnerské Spišské Belé Štefan Bieľak, který dodal: „Základy demokracie v obou státech, v České republice a ve Slovenské republice, založili Štefánik a Masaryk a další před sto lety. Je jen na nás, jestli budeme moudří a rozvážní a pochopíme jejich odkaz a budoucím generacím ukážeme, že síla národů je ve společné Evropské unii.“

 

Městské slavnosti zahájil v pátek 7. září studentský festival GYMJAM. Videoreportáž z GYMJAMu naleznete ZDE.

Odpoledne se konaly dvě vernisáže. Jako první byl ve sklepních prostorách Základní umělecké školy zahájen 19. výtvarný salon ZUŠek královských věnných měst. V Městské galerii následovalo slavnostní zahájení výstavy dvou jubilantů - malíře Ivana Bednáře a uměleckého kováře Karla Bureše. Videoreportáž z vernisáží naleznete ZDE, fotogalerii Aleše Felgra ZDE, fotografie z archivu Městské galerie z vernisáže výstavy Ivana Bednáře a Karla Bureše ZDE


V pátek večer se konal společný koncert Litomyšlského symfonického orchestru a Smíšeného pěveckého sboru Otakar & Bendl v Šemberově divadle. Neopakovatelnou atmosféru koncertu zachytil Ivan Krejza ZDE.

 

Sobotní celodenní program na náměstí Přemysla Otakara II. zahájili finalisté pěvecké soutěže Hlas Vysokého Mýta a také Kujebácký jarmark. Zároveň se veřejnosti otevřely vysokomýtské památky. Pozornost návštěvníků přilákala přehlídka tanečních souborů České besedy Pardubického kraje. Na sto šedesát tanečníků a tanečnic zatančilo tanec, který před 155 lety jako jedni z prvních tančili i Bedřich Smetana a Jan Neruda. Videoreportáž z průvodu a vystoupení tanečních souborů naleznete ZDE.  

 

V odpolední části Městských slavností se na dvou pódiích vystřídalo devět kapel. Vystoupila skvělá Barbora Poláková, skupiny Neeasi, Vanua 2, Sabrage i Ponny Expres, korbašská bubenická skupina Sambistas, ozorkowský Quiet Voices a Tři ségry Banditos. Závěrečnou tečkou za sobotním programem byl koncert kapely MIG 21, na který se na náměstí sešel rekordní počet lidí. Videoreportáž z Městských slavností naleznete ZDE, fotogalerii fotografií Ivana Krejzy, Jana Vlčka a Aleše Felgra ZDE.

 

V neděli 9. září se Vysoké Mýto na jeden den přeneslo do doby První republiky. Na návštěvníky slavnosti Zažijte to znovu! zde čekalo nejedno překvapení. Kromě koncertů Staropražských Pardálů, Dashi s kapelou Pájky Pájk, Ondřeje Rumla a Matej Benko Kvintetu a Original Vintage Orchestra také obecná škola, prvorepubliková kavárna či salon Laurinka. A to nebylo zdaleka všechno. Na slavnost přijely na dvě desítky historických automobilů a hasiči s ruční stříkačkou vyrobenou ve vysokomýtské firmě I. V. Stratílek v roce 1925, kteří předvedli, jak se před sto lety hasilo. Videoreportáž naleznete ZDE, fotogalerii Ivana Krejzy a Aleše Felgra ZDE.


ZAIJTE TO ZNOVU 2018 1 Large ZAIJTE TO ZNOVU 2018 26

 Foto Ivan Krejza a Jan Vlček